O KUCHNI JAKO POMIESZCZENIU


Kuchnia, to nie tylko miejsce służące do gotowania. Dla wielu osób kuchnia, to serce domu, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Dobrze zaprojektowania kuchnia przyniesie pożytek każdemu z domowników. W dobrze zaprojektowanej kuchni, wszystko jest pod ręką i ma swoje miejsce.

„Kuchnia jest sercem każdego domu – to ona pozwala nam zasiąść do ulubionych smaków w towarzystwie najbliższych nam osób.”

Aby kuchnia była funkcjonalna przyda się dobrze oświetlony i obszerny blat, nie można zapomnieć również o tzw. trójkącie roboczym, czyli miejscu specjalnie przygotowanym pod zlew, lodówkę i płytę grzewczą.

Wiele różnych źródeł podaje, że przeciętne użytkowanie kuchni to około 20 lat, warto zatem poważnie i na spokojnie zastanowić się jakie są nasze oczekiwania względem tego pomieszczenia. Komfortowa kuchnia marzeń powinna być zaprojektowana z zasadami ergonomii oraz z uwzględnieniem podziału pięciu stref:

– strefę zapasów: przechowywanie produktów do przyrządzania potraw. Wyposażenie tej strefy może obejmować szafy do przechowywania żywności np. szafka narożna, lodówkę oraz zamrażarkę. W tej strefie znajdują się wszelkiego rodzaju zamknięte produkty typu kawa, herbata, makaron, produkty gotowe, konserwy, produkty chłodzone.

– strefę przechowywania: w tej strefie umieszcza się przedmioty codziennego użytku, czyli np. sztućce, naczynia, sprzęt AGD. Uwzględniając zasady ergonomii, zaleca się, aby często użytkowane naczynia umieścić w szafkach dolnych zamiast w górnych.

– strefę zmywania: w centrum tej strefy jest miejsce na szafkę ze zlewem oraz opcjonalnie zmywarka do naczyń. Dobrze jest, aby szafka zlewozmywakowa posiadała miejsce na: sortownik śmieci, przybory do sprzątania, reklamówki na zakupy, ręczniki do naczyń.

– strefę przygotowywania: najważniejszym elementem w tej strefie, jest blat roboczy, na którym są przechowywane przybory, pomoce kuchenne oraz otwarte opakowania produktów wykorzystywanych najczęściej.

– strefę gotowania/ pieczenia: mówi się, że jest to strefa, która jest sercem każdej kuchni. W tym miejscu znajduje się kuchenka (lub płyta), piekarnik oraz mikrofalówka.


INFORMACJA:
Właśnie dlatego iż kuchnia spełnia tak wiele istotnych zadań w naszym domu, niezwykle ważnym jest aby była idealnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb – zapraszamy tym samym do nieco szerszego zapoznania się z tym tematem na naszych pozostałych podstronach: